جعفر قنادباشی گفت: این آمریکایی‌ها هستند که فرصت وقت‌کشی ندارند. هرچه زمان بگذرد بحران انرژی در غرب بیشتر خود را نشان می‌دهد و موقعیت آمریکا و متحدانش ضعیف‌تر می‌شود.

گروه سیاست سایت ساراپرس به نقل از فردا، وضعیت نتیجه مذاکرات همچنان مبهم است و مشخص نیست پس از کش‌مکش‌های فراوان در مدتی نه‌چندان دور توافق امضا می‌شود یا خیر؟

جعفر قنادباشی، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، درباره این موضوع به «فردا» گفت: «در مرحله‌ای خاص و ویژه قرار داریم. آمریکایی‌ها تصور می‌کنند می‌توانند با وقت‌کشی و ایرادگیری در روند مذاکرات کمتر امتیاز دهند. واقعیت این است که آمریکا در شرایطی بسیار ضعیف قرار دارد. اشکال گیری‌های امروز آمریکا با گذشته دو فرق دارد؛ نخست آنکه آنها در سیر امتیازدهی هستند و دوم آنکه هیچ کس آنها را در صحنه سیاسی همراهی نمی‌کند؛ اروپا همراهی نمی‌کند و حتی در دولت آمریکا برخی مخالف این ایرادگیری‌ها هستند. آنچه می‌بینیم ناشی از قدرتمندی آنها نیست و ابتکار عمل در اختیار آنها نیست. امروز شاهد تحرکات ایضایی آنها برای سرپوش‌گذاشتن بر شکست‌هایشان است و نمی‌خواهند ایران به موافقیت حداکثری دست یابد. آنها می‌خواهند شکستشان آشکار نباشد».

او ادامه داد: «مفاد پیشنهادها مهم نیست؛ مهم این است که دو طرف در چه جایگاهی هستند. زمان برای ما مهم نیست. اگر مذاکرات طول بکشد برای ما چندان اهمیتی ندارد و این آمریکایی‌ها هستند که فرصت وقت‌کشی ندارند. هرچه زمان بگذرد بحران انرژی در غرب بیشتر خود را نشان می‌دهد و موقعیت آمریکا و متحدانش ضعیف‌تر می‌شود. مواضع ما هم مقتدر بوده است و نگرانی از طولانی‌شدن مذاکرات نداریم».

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی همچنین بیان کرد: «دولت بایدن تلاش می‌کند توافق امضا شود زیرا می‌خواهد از این موضوع به عنوان یک دستاورد دیپلماتیک بهره‌برداری انتخاباتی کند و در دوره بعد جایگاه دموکرات‌ها را میان رأی‌دهندگان تحکیم کند؛ از سوی دیگر غرب درگیر بحران انرژی است و غربی‌ها در شرایط بحرانی نداشتن گاز و نفت تمایل دارند به بازارهای انرژی ایران دست یابند».

قنادباشی در پایان گفت: «ایران در موقعیت بسیار خوبی قرار دارد. آمریکایی‌ها می‌دانند که باید امتیاز دهند و تا حد ممکن و تا جایی که لابی‌های عربی و صهیونیستی بگذارد، می‌خواهند توافق به سرعت امضا شود. اکنون همه‌چیز مهیاست تا توافق نهایی شود و آمریکا در موقعیتی قرار دارد که نمی‌تواند به امضای توافق تن ندهد. این کشور روابط بسیار شکننده‌ای با چین دارد و در جنگ اوکراین و روسیه گرفتار شده است».