شهردار منطقه 12 از برگزاری نمایش زورخانه‌ای در پیاده‌راه تاریخی ناصرخسرو و دیگر برنامه‌های این منطقه به مناسبت هفته پهلوانی و زورخانه‌ای خبر داد.

به گزارش ساراپرس، امیر یزدی، شهردار منطقه ضمن گرامی‌داشت هفته پهلوانی و زورخانه‌ای گفت: شهرداری منطقه ۱۲ با استفاده از فرصت این هفته، ویژه‌برنامه‌هایی برای آشنایی بیشتر شهروندان با ورزش زورخانه‌ای ترتیب داد که از جمله آنها اجرای نمایش زورخانه‌ای در پیاده‌راه تاریخی خیابان ناصرخسرو و در مقابل کاخ گلستان و عمارت شمس‌العماره بود.

یزدی با یادآوری این مطلب که منطقه ۱۲ به عنوان قلب تاریخی طهران، بیشترین تعداد زورخانه‌های قدیمی این شهر را در دل خود جای داده، افزود: هم‌اکنون دست‌کم ۱۰ زورخانه در منطقه ۱۲ وجود دارد که ۸ تای آنها فعال‌اند و معروف‌ترین و قدیمی‌ترین آنها شامل زورخانه شهید فهمیده در پارک شهر، زورخانه تاریخی نیرو و شادی در خیابان مولوی، زورخانه سجادیه در خیابان شوش و زورخانه طلاچی در خیابان ری است.
وی با تأکید بر تلاش برای گسترش این ورزش باستانی بیان کرد: آشنایی مردم به‌ویژه نسل جوان با این ورزش، سبب توسعه فرهنگ پهلوانی می‌شود که فرهنگی آمیخته با اصول اخلاقی و جوانمردی است و در کنار ورزش می‌تواند آن‌ها را با آموزه‌های معنوی و انسان‌ساز رشد دهد.
نمایش زورخانه‌ای پیاده‌راه خیابان ناصر خسرو را دو گروه برتر نمایشی کشور در این حوزه به اجرا درآوردند که با استقبال خوبی از سوی شهروندان روبه‌رو شد.
از دیگر برنامه‌های منطقه ۱۲ در این هفته، رویداد «نوجوانان محله و آشنایی با فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه» در سرای محله دروازه شمیران بود که این برنامه از جمله برنامه‌های «طرح آپارتمان‌نشینی در محله پایلوت دروازه شمیران» بود. محله دروازه‌شمیران که به عنوان محله پایلوت تهران در حال اجرای این طرح است، این برنامه را برای آشنایی نوجوانان این محله با این ورزش باستانی به اجرا درآورد.
گفتنی است تقدیر از متولیان و ورزشکاران پیشکسوت و جوان زورخانه‌‌های منطقه ۱۲ نیز روز شنبه هفته آینده در زورخانه شهید فهمیده با حضور شهردار منطقه ۱۲ به اجرا درخواهد آمد و قرار است در این برنامه، این ورزشکاران به بیان مسائل و دیدگاه‌های خود در حوزه گسترش این ورزش باستانی بپردازند.
ورزش زورخانه‌ای که نام دیگر آنکه ورزش باستانی است، نام مجموعه‌ای از حرکت‌های ورزشی با وسایل و بی‌وسایل است که در آن آداب و رسوم ویژه‌ای اجرا می‌شود. این ورزش از ورزش‌های تاریخی و فرهنگی ایران شناخته می‌شود و از قدیم رواج داشته است.