به گزارش پایگاه خبری ساراپرس؛علی خضریان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر، پردیس و ری در مجلس شورای اسلامی در تبیین شعار سال یادداشتی نوشت؛ متن یادداشت بدین شرح است: یکی از عوامل موثر در ‫پیشرفت درون‌زا‬، رشد تکنولوژی است؛ و از آن حیث که تحقیقات را در کشور افزایش می‌دهد، می‌تواند بازدهی عوامل دیگر […]

به گزارش پایگاه خبری ساراپرس؛علی خضریان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر، پردیس و ری در مجلس شورای اسلامی در تبیین شعار سال یادداشتی نوشت؛

متن یادداشت بدین شرح است:

یکی از عوامل موثر در ‫پیشرفت درون‌زا‬، رشد تکنولوژی است؛ و از آن حیث که تحقیقات را در کشور افزایش می‌دهد، می‌تواند بازدهی عوامل دیگر مانند ‫اشتغال‬ و ‫تولید‬ را نیز افزایش داده و باعث افزایش بهره‌وری نیروی کار و تعمیق سرمایه گردد و در نهایت رشد اقتصادی کشور را تضمین می‌کند.
قابل ذکر است که پیشرفت فنی مورد بحث در ‫اقتصاد‬، پیشرفت‌های تکنولوژیکی است که در فرایند تولید مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین توسعه تولیدات دانش‌بنیان که بتواند به توسعه تحقیقات در کشور منجر شود، تأثیر زیادی بر تحقق رشد اقتصادی مداوم در کشور دارد.
تولیدات دانش‌بنیان برخلاف تولیدات سنتی، بر ابتکار و خلاقیت استوار است و فراوانی نیروی انسانی تحصیلکرده و متخصص نقش مهمی در پدید آمدن ‫مزیت رقابتی‬ ایفا می‌کند. و از آنجایی که ‫ایران‬ از این منظر در جایگاه مناسبی قرار دارد، می‌تواند در تولید دانش‌بنیان با شرایط رقابتی بهتری عمل کند.
یکی از مهمترین راه‌های تولید دانش‌بنیان در عصر ‫هوش مصنوعی‬، توجه به ظرفیت جوانان نخبه و سرمایه‌گذاری در حوزه مشاغل ‫سایبرپایه‬ می‌باشد و از آنجایی که تولید فناوری دانش‌بنیان با دشواری و زمان‌بر بودن همراه است، باعث ایجاد ‫انحصار‬ در این محصولات برای صاحبان این فناوری جدید می‌گردد.
ویژگی انحصار باعث شده تا در صورت قطع ارایه آن از سوی صاحبان فناوری، امکان تولید آن در کوتاه‌مدت وجود نداشته باشد. این مسأله می‌تواند در تولید و اقتصاد کشور نقصان‌های زیادی پدید آورد. لذا فراهم‌آوری زیرساخت‌های توسعه محصولات دانش‌بنیان به‌منظور حفظ ‫استقلال‬ ضرورتی انکارناپذیر است.