کندی سرعت اینترنت به نظر می‌رسد که در سال جدید هم ادامه دارد. حالا برخی از کاربران آن را به اجرای طرح صیانت بی‌ربط نمی‌دانند و برخی دیگر از افزایش قیمت اینترنت با وجود کیفیت نامناسب گلایه دارند.

به گزارش ساراپرس؛ در سال ۱۴۰۰ که هنوز بحث طرح صیانت مطرح نبود، به علت فراگیری ویروس کرونا و کاهش سفرهای نوروزی، استفاده از اینترنت با افزایش چشم‌گیری مواجه شد. اما امسال به نظر می‌رسد کندی اینترنت بی‌ربط به اجرای آرام طرح صیانت و بهانه‌ای برای افزایش قیمت اینترنت نیست.

با به وجود آمدن مساله طرح صیانت و حاشیه‌های فراوان آن در چند وقت اخیر، تعدادی از کاربران این احتمال را می‌دهند که کندی سرعت اینترنت حاصل اجرای پنهایی طرح صیانت یا به نوعی با این طرح مرتبط است. برخی دیگر هم اعتراض‌ خود را به کندی اینترنت به شیوه‌های گوناگون بیان می‌کنند.

در سال ۱۴۰۰ که هنوز بحث طرح صیانت مطرح نبود، به علت فراگیری ویروس کرونا و کاهش سفرهای نوروزی، استفاده از اینترنت با افزایش چشم‌گیری مواجه شد. اما امسال به نظر می‌رسد کندی اینترنت بی‌ربط به اجرای آرام طرح صیانت و بهانه‌ای برای افزایش قیمت اینترنت نیست.

با به وجود آمدن مساله طرح صیانت و حاشیه‌های فراوان آن در چند وقت اخیر، تعدادی از کاربران این احتمال را می‌دهند که کندی سرعت اینترنت حاصل اجرای پنهایی طرح صیانت یا به نوعی با این طرح مرتبط است. برخی دیگر هم اعتراض‌ خود را به کندی اینترنت به شیوه‌های گوناگون بیان می‌کنند.

«کارگران زحمتکش «صیانت در حال کارند» و در بحبونه نوروز به خوبی در حال قاتجه خواندن اینترنت هستند. خسته نباشید.»

«سرعت اینترنت نزدیک به صفر! یقینا دارند پنهانی صیانتمان می‌کنند!»

«به سلامتی در کنار کندی اینترنت، قراره که اینترنت رو هم گرون کنند، اگر این صیانت نیست، پس چیه؟»

«‏ای‌کاش به جای بسته‌های عیدی اپراتورها با مبالغ تحقیرآمیز، اجازه می‌دادید سرعت ⁧‫اینترنت‬⁩ در حد دانلود یک عکس باقی بماند.»‫

«عیدی‬⁩ ⁧‫وزارت قطع ارتباطات‬⁩ در ⁧‫نوروز۱۴۰۱‬⁩: ۱۳ روز ترافیک رایگان «قرار، اسکای‌روم، داناپلاس، سروش‌پلاس، ایتا، گپ، آی گپ و بله» ‏خیلی ولخرجی کردید! شما مختصر باقیمانده‌ ⁧‫اینترنت‬⁩ را ⁧‫فیلتر‬⁩ نکن، عیدی پیشکش!»

طرح صیانت کجای راه است؟

نمایندگان موافق اجرای طرح صیانت از فضای مجازی به دلیل مخالفت‌های گسترده مردم و صاحبان کسب‌وکارها هنوز نتوانستند این طرح را به تصویب کامل برسانند.

روز ۲۸ اسفند بود که حسین محمدصالحی درخصوص طرح صیانت از فضای مجازی اظهار کرد: کمیسیون مشترک، کلیات طرح صیانت از فضای مجازی را تا حدودی تأیید کرده بود. اما برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خواستار بررسی این طرح در صحن علنی شدند؛ زیرا بررسی این طرح، طبق اصل ۸۵ خلاف نظر شورای نگهبان است.

با وجود اینکه اغلب کاربران گمان می‌کنند که طرح صیانت در حال اجرا است، اما طبق اعلام این نماینده مجلس، قرار است که طرح صیانت در صحن علنی مجلس بررسی می‌شود تا مردم بیشتر در جریان مفاد این طرح قرار بگیرند.

کندی اینترنت، بهانه‌ای برای افزایش تعرفه‌ها؟

در حالی‌ که کاربران ⁧‫اینترنت‬⁩ در ایران به کاهش شدید سرعت آن اعتراض می‌کنند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید که اگر تعرفه‌های افزایش نیابند، کیفیت از آنچه اکنون است هم بدتر می‌شود. زیرا ‏دولت ادعا می‌کند برای تامین اینترنت عمومی بودجه کافی ندارد.

وزارت ارتباطات براساس قانونی که در سال ۱۴۰۰ به تصویب رسید، اجازه نداشت تعرفه‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را افزایش دهد. اما وزیر ارتباطات معتقد است این مساله باعث شد مشکلاتی مانند کندی اینترنت، بر سر راه توسعه اینترنت ثابت به وجود بیاید.

در تمامی سال‌ها در روزهای پایانی سال و در آستانه سال نو معمولا به علت افزایش حجم استفاده کاربران در ساعات پیک ترافیک از اینترنت، مسئولان تلاش می‌کنند تا ظرفیت شبکه ارتباطی را افزایش بدهند و کیفیت دسترسی به اینترنت را نیز بهبود ببخشند. اما چند روز از آغاز سال جدید گذشته است اما کاربران از کندی سرعت اینترنت همچنان شکایت دارند. چرا که کیفیت اینترنت در این روزها به‌ ویژه در ساعات اوج مصرف و شب‌ها با افت زیادی همراه است.

منبع: پرسون