سرکه انگور یکی از پرکاربرد ترین سرکه هاست که کالری بالایی ندارد و خوردن آن نیز برای برخی بیماری ها مفید است. در این مقاله طرز تهیه سرکه انگور اسلامی را می بینید.

به گزارش شبکه خبری ساراپرس، همانطور که می دانید یکی از شناخته شده ترین سرکه ها، سرکه انگور می باشد که دارای دو نوع سرکه سفید و سرکه قرمز است. با این پست آموزش آشپزی از سایت مینویسم قرار است در کنار شما عزیزان، طرز تهیه سرکه انگور اسلامی را به صورت مرحله به مرحله انجام دهیم.

طرز تهیه سرکه انگور فوری

سرکه انگور را می توان به عنوان چاشنی در غذا یا سالاد استفاده کرد. در این صفحه می خواهیم سرکه انگور قرمز را که با انگور قرمز تهیه می شود و همچنین سرکه انگور سفید را که با انگور سبز یا زرد تهیه می شود را به شما آموزش دهیم. البته لازم به ذکر است که طرز تهیه سرکه انگور در هر دو روش کاملا مشابه یکدیگر است.

.:
مراحل تهیه شیره انگور

مواد لازم برای تهیه سرکه انگور

انگور۳ کیلوگرمنمک۹ قاشق غذاخوریبلغور گندم۳ قاشق غذاخوریآب۹ لیترنخود۳ قاشق غذاخوری

روش تهیه سرکه انگور

آماده
کردن انگور

انگور ها را دان کرده و به خوبی می شوییم و در آبکش می ریزیم.

خشک کردن انگور

برای تهیه سرکه انگور، پارچه ای نخی را روی سطح صافی پهن می کنیم و دانه های انگور را روی آن می ریزیم تا خشک شود.

تهیه سرکه انگور

دبه ای را برای تهیه سرکه انگور انتخاب می کنیم و دانه های انگور را در آن می ریزیم.

ریختن آب

در این مرحله از طرز تهیه سرکه انگور، آب را روی دانه های انگور می ریزیم و تا جایی که روی انگور ها پوشیده شود، آب می ریزیم.

اضافه کردن نخود

نخود را روی مواد بالا می ریزیم.

افزودن بلغور

بلغور را نیز به مواد سرکه انگور اضافه می کنیم.

استراحت دادن سرکه انگور

درب دبه سرکه انگور را کیسه فریزری می کشیم و درب آن را محکم می بندیم و در جایی تاریک که دمای آن محیط تقریبا ۲۵ درجه است، قرار می دهیم. تقریبا ۲۰ الی ۲۵ روز زمان می دهیم تا سرکه انگور از تخمیر این مواد حاصل شود. توجه کنید که در ۷ روز اول روزی یکبار درب دبه را باز کرده و انگور ها را زیر و رو کنید و بعد از این زمان نیز هر ۷ روز یکبار انگور را زیر و رو کنید.

صاف کردن سرکه انگور

بعد از زمان گفته شده برای تهیه سرکه انگور اسلامی، دانه های انگور موجود در دبه را بر می داریم و در آبکشی می ریزیم و با دست فشار می دهیم تا آب آن خارج شود و این آب را به آب موجود در دبه اضافه می کنیم. در این مرحله باید دبه سرخالی باشد زیرا امکان سرریز شدن سرکه انگور وجود دارد.

افزودن نمک

حال نمک را به مایع موجود در دبه اضافه می کنیم و یکبار هم می زنیم.

استراحت دادن مجدد سرکه انگور

مجددا درب دبه را به آرامی و طوری که هوا رد و بدل شود، می بندیم و ۴۰ الی ۵۵ روز در همان مکان قبلی می گذاریم و تا پایان این زمان گفته شده درب آن را باز نمی کنیم.

مرحله نهایی

بعد از این زمان سرکه انگور را از پارچه ای نخی رد می کنیم و در بطری شیشه ای می ریزیم. سرکه انگور آماده است.

نکات کلیدی برای تهیه سرکه انگور در خانه

توجه کنید که دلیل هم زدن دانه های انگور این است که زود تر تخمیر شده و سرکه انگور فوری آماده شود.

جهت تهیه سرکه انگور اسلامی، حتما باید از دبه ای سفید که شفاف نباشد، استفاده کنید تا به سرکه انگور نور نخورد.

دقت کنید که در مرحله ای که آب انگور را در دبه می ریزید، نباید درب ظرف را کیپ کنید زیرا در اینصورت طعم سرکه انگور ترش نمی شود.

مهمترین نکته در تهیه سرکه انگور خانگی طبیعی این است که بعد از اینکه دانه های انگور را در دبه ریختید و بعد از چند روز پشه هایی روی انگور ها ایجاد می شود که طبیعی است و لازم به ذکر است که این پشه ها باعث بهتر تخمیر شدن دانه های انگور و تشکیل سرکه انگور می شوند.

همچنین بعد از چند روز حالت کپک روی مواد داخل دبه ایجاد می شود که نشان دهنده برخی ویژگی های دانه های انگور است و اگر رنگ کپک سفید باشد به معنی کم مایه بودن دانه ها است و اگر رنگ آن کرم مایل به قهوه ای باشد، یعنی میزان مایه مناسب است و اگر پر مایه باشند، کپک نمی زند.

توجه کنید که اگر مایه دانه های انگور زیاد باشد، سرکه انگور تلخ می شود.

اگر نخود و بلغور گندم نداشتید، می توانید حذف کنید که البته عملیات تخمیر دیرتر انجام می شود و سرکه انگور دیرتر آماده می شود.

برای اینکه سرکه انگور قرمز حاصل شود، در این روش تهیه سرکه انگور از انگور قرمز استفاده کنید و همچنین برای تهیه سرکه انگور سفید، از انگور زرد یا سبز استفاده کنید.

توجه کنید که اگر دبه ای که حاوی مواد سرکه انگور می باشد را در دمای بیشتر از ۲۵ درجه سانتیگراد قرار دهید، سرکه کپک می زند و اگر دما پایین تر باشد، مواد تخمیر نمی شود.

حتما باید از بطری های شیشه ای برای نگهداری سرکه انگور استفاده کنید.

در برخی رسپی ها ابتدا دانه های انگور را با میکسر له کرده و سپس در دبه می ریزند.

برای اینکه کیفیت سرکه انگور بیشتر شود، از آب جوشیده سرد شده استفاده کنید.

برای تهیه سرکه انگور دکتر خیراندیش هر چه انگور های سالم تر و شیرین تری را استفاده کنید، سرکه انگور بهتری حاصل می شود.

برای شفاف تر شدن سرکه انگور اسلامی به هر بطری سرکه انگور یک لیوان سرکه سیب اضافه کنید.

اگر در کف دبه مقداری گِل ته نشین شد، قبل از اینکه مایع سرکه انگور را دبه ای بریزید تا مجددا استراحت دهید، مواد مایع را در دبه ای دیگر و این گل را بیرون بریزید.

طعم سرکه انگور باید ترش باشد و نباید بی مزه شود.