طرح جمعی از نمایندگان مجلس برای تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی در سال‌های اخیر کلید خورد.

به گزارش ساراپرس؛جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روزهای اخیر طرح «تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی» را تهیه کرده و تحویل کمیسیون اقتصادی مجلس داده‌اند.

این طرح در ۶ محور تهیه شده و هم اکنون در مراحل ابتدایی بررسی در کمیسیون اقتصادی مجلس قرار دارد.

متن طرح تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به این شرح است؛

«با عنایت به وظایف، اختیارات و امکانات بانک مرکزی و ایرادات و مشکلات موجود در این بانک و نارضایتی‌های گسترده در بین مردم نسبت به عملکرد بانک مرکزی، تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد این بانک با تأکید بر محورهای زیر تقدیم می‌شود:

۱- عملکرد بانک مرکزی در حوزه سودهای بانکی.

۲- عملکرد بانک مرکزی در نظارت صحیح بر بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز و مشکلات آنها که بعد از شکل‌گیری، هیچ برخوردی با آنها صورت نگرفته است.

۳- عملکرد بانک مرکزی در بی‌توجهی به اجرای مناسب بانکداری اسلامی و عملیات بانکی بدون ربا.

۴- عملکرد بانک مرکزی در نحوه تخصیص ارز، نحوه مدیریت بازار ارز و گرانی آن.

۵- عملکرد بانک مرکزی در انتخاب هیأت مدیره بانک‌ها.

۶- عملکرد بانک مرکزی در نحوه پرداخت حقوق و مزایا به مدیران ارشد بانک».

لطف‌الله سیاهکلی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی و نماینده طراحان  در این باره گفت:‌ یکی از جعبه‌های سیاه نظام اقتصادی کشورمان بانک مرکزی است که متأسفانه تاکنون و به ویژه در سال‌های اخیر، سیاست‌های متناقضی را اجرا کرده که از جمله این سیاست‌های متناقض، نحوه مدیریت بازار ارز و نحوه سیاست‌گذاری در حوزه نرخ سود بانکی بوده است.

وی افزود: بنابراین لازم است با تحقیق و تفحص از عملکرد این نهاد اقتصادی، ضمن آسیب‌شناسی وضعیت موجود و ریشه‌های آن در سال‌های گذشته، جلوی تخلفات بعدی نیز گرفته شود.

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تقاضای تحقیق و تفحص، تحویل کمیسیون اقتصادی شده و در این کمیسیون ثبت شده است و به زودی وارد مراحل بررسی در کمیسیون می‌شود.

منبع: فارس