شالویی گفت: سهروردی توانست مکتبی تاسیس کند که مشتاقان زیادی از جمله ملاصدرا را در قلمرویی از حوزه فکری خود جا دهد و مکتب اشراق شعاع نوری است که شیخ شهاب آن را پرتو افکنی کرد. در دولت جدید ما در تلاش هستیم تا معرفی مفاخر در سطح جهانی صورت بگیرد.

به گزارش ساراپرس و به نقل از خبرگزاری ایبنا؛  نشست خبری بزرگداشت حکیم گرانقدر، شیخ شهاب‌الدین سهروردی (شیخ اشراق) با حضور شالویی، دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل حوزه وزارتی، بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی،  نجفقلی حبیبی، عضو موسسه فرهنگی هنری حکمت سهروردی، و امراله حسنی برگزار شد.

شالویی در ابتدای این نشست بیان کرد: جای بسی تاسف است که شخصیت والایی چون شیخ اشراق همچنان در میان بخش‌هایی از جامعه علمی بشری ناشناخته است و این اقتضا می‌کند که همه توان خود را برای معرفی او به کار ببریم.

وی با اشاره به سخن هانری کرمن  فیلسوف، ایران‌شناس و اسلام‌شناس فرانسوی که گفته است شیخ اشراق به اندازه ابن سینا برای غربی‌ها شناخته شده نیست، ادامه داد: متاسفانه شیخ اشراق برای خود ما و شرقی‌ها هم به اندازه کافی شناخته شده نیست.

شالویی گفت: دولت مردمی در دوره جدید فعالیت خود، برپایی گرامی‌داشت و بزرگداشت مفاخر را در اولویت قرار داده است و با توجه به اینکه در سال گذشته بزرگداشت نظامی توانست در تمامی نقاط جهان به معرفی جامعی از او بپردازد به معرفی شیخ اشراق در جهان پرداخته و از اقدام انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برای معرفی سهروردی تقدیر کرد.

او افزود: انجمن مفاخر فرهنگی در دولت جدید وارد مرحله رو به رشدی شده است. این انجمن در دوره‌های قبل نیز کار معرفی بزرگان را انجام می‌داده است اما در دوره جدید ما در تلاش هستیم تا این معرفی در سطح جهانی صورت بگیرد و تاکنون موقعیت‌هایی هم بدست آورده‌ایم.

وی ادامه داد: از میان این شخصیت‌ها سهروردی فیلسوف بزرگی است که روشنی بخشی او ادامه داشته و در سال‌های پیش رو نیز همه از فیض وجودش بهره‌مند خواهند شد. او توانست مکتب جدیدی را تاسیس کند که مشتاقان زیادی از جمله ملاصدرا را در قلمرویی از حوزه فکری خود جا بدهد و مکتب اشراق شعاع نوری است که شیخ شهاب آن را پرتو افکنی کرد.

دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه اظهار کرد: قصد داریم بنای یادبود سهروردی را در سهرورد بنا کنیم و یک بسیج عمومی شکل گرفته که در سهرورد زنجان این یادبود شکل بگیرد که علاقمندان بتوانند در آنجا به عنوان یک قطب فلسفی و فرهنگی کشور فعالیت داشته باشند.

او با بیان اینکه هدف دولت مردمی در این دوره این است که افراد فاخر را نه فقط به جامعه علمی و آکادمیک که به عموم مردم و حتی در مدارس نیز معرفی کند، گفت:  گرامی‌داشت این دانشمند گرانمایه تا قبل از ۸ مرداد سال جاری در شهرهای تهران، زنجان، سهرورد و همچنین کشورهای سوریه و هندوستان برگزار می‌شود.

در ادامه این نشست حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، به ایراد سخن پرداخت و اظهار کرد: در تاریخ تمدن‌ها برخی بزرگان فقط نقش علمی ندارند بلکه نقش تمدنی هم داشته و در حوزه شکل‌گیری فرهنگ هم نقش دارند که شیخ اشراق یکی از آنهاست.

وی افزود: شیخ اشراق در قرن ۶ که یکی قرن‌های مهم در تاریخ ماست و شعله عرفان از سوی عقلانیت در حال خاموشی بود، شیخ اشراق یک تنه در مقابل این جریان ایستاد و فلسفه و حکمت را از آن حملات سنگین نجات داد.

بلخاری گفت: با توجه به برقرای مسیری که قرار است بین زنجان و همدان ایجاد شود، گفتن این نکته ضروری است که نه حکمت اشراقی ما آنقدر عرفانی است که از ابن سینا به دور باشد و نه  ابن سینا آنقدر عقلانی است که از رگه‌های عرفانی و اشراقی به دور باشد.

او در انتها سخنان خود را با شرح فعالیت‌های انجمن آثار و مفاخر اسلامی و سخنرانی‌ها و برنامه‌هایی که از هفته گذشته آغاز و تا ۸مرداد سالروز بزرگداشت شیخ شهاب‌الدین سهروردی ادامه دارد، پایان داد.