دستیار وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ساخت اثر فاخر نمایشی با موضوع «مباهله»، برپایی شب شعر آیینی، اجرای چندین برنامه مسجد محور از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور در 6 استان، ایجاد بخش ویژه مباهله در جشنواره های مرتبط ادبی و نیز سایر رویدادهای هنری این وزارتخانه، تولید یک قطعه سرود و حمایت از آثار مرتبط با این موضوع را از برنامه های این وزارتخانه به مناسبت بزرگداشت واقعه مباهله اعلام کرد.

به گزارش سایت خبری ساراپرس؛ محمود شالویی گفت: از آنجا که این مناسبت بزرگ تاریخی که از جلوه های عظمت خاندان عصمت و طهارت (ع) است به سبب غفلت در سال های گذشته و نیز فاصله زمانی اندک با عیدسعید غدیرخم و ایام محرم و تحت الشعاع قرار گرفتن آن، کمتر در کانون توجه قرار داشته است، سعی شد با تشکیل ستادی در این خصوص با حضور نمایندگانی از بخش های مختلف وزارت ارشاد، برنامه‌ریزی و اقداماتی برای سال جاری و سال های آینده در این خصوص صورت پذیرد.

مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تشریح اقدامات و برنامه‌های سال جاری گفت: شب شعر آیینی با حضور جمعی از شاعران آیینی کشور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همت خانه کتاب و ادبیات ایران در تاریخ جمعه ۳۱ تیرماه در مشهد مقدس برگزار شد.

شالویی به انتشار یک ویژه‌نامه مطبوعاتی با موضوع گرامیداشت روز مباهله اشاره کرد و گفت: با مشارکت معاونت امور مطبوعاتی، ویژه نامه ۱۶ صفحه‌ای ضمیمه روزنامه «جام جم» در تاریخ یکشنبه ۲ مرداد ماه منتشر و به همراه این روزنامه توزیع شده است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از اجرای چند برنامه مسجد محور از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد خبر داد و برگزاری مسابقات محتوایی ویژه پیامکی با موضوع مباهله و دعوت همگانی برای قرائت دعای مباهله به صورت همزمان در شب مباهله از مساجد سراسر کشور را ازجمله دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده این ستاد عنوان کرد.

شالویی، برگزاری مسابقه هنری بصری با موضوع مباهله در قالب «موشن‌گرافی» و «عکس نوشته» و انتشار آثار منتخب در بسترهای مجازیِ در اختیار را ازجمله دیگر برنامه‌های مسجدمحور عنوان کرد و افزود: پویش ویژه کودکان و نوجوانان به شکل فراخوان قصه مباهله با تهیه متن کوتاه داستانی و اجرا توسط کودکان و نوجوانان و همچنین فراخوان دریافت برداشت‌های مخاطبین در قالب‌های نقاشی، دلنوشته، شعر وخوشنویسی و برپایی نمایشگاه جذاب هنری در فضای مجازی یا فضای حقیقی از دیگر برنامه‌های اجرایی در موضوعِ مباهله خواهد بود.

به گفته مدیرکل حوزه وزارتیِ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزاری محافل انس با قرآن در شب مباهله و اجرای برنامه‌های فرهنگی در بخش‌های جنبی این محافل به صورت همزمان در سراسر کشور و برگزاری ویژه برنامه‌های شاخص در مساجد ۶ استان تهران، اصفهان، یزد، قم، تبریز و خراسان رضوی نیز از برنامه‌های مسجدمحورِ پیش‌بینی شده است.

دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تشریح برنامه های آتیِ این ستاد به تولید اثر فاخر نمایشی با موضوع مباهله اشاره کرد و گفت: بنیاد رودکی طی مذاکره با تعدادی از کارگردانانِ مطرح تئاتر کشور، در حال برنامه‌ریزی برای تولید یک اثر فاخر نمایشی و اجرای آن در تالار وحدت برای سال آینده است.

وی ضمن اشاره به ایجاد بخش ویژه مباهله در جشنواره های مرتبط ادبی، تصریح کرد: نویسندگان و کتاب های با موضوع مباهله مورد حمایت مادی و معنوی معاونت امور فرهنگی این وزارتخانه قرار خواهند گرفت.

وی درخصوص حمایت از تولید آثار هنری با موضوع مباهله گفت: تولید یک قطعه سرود به همت دفتر موسیقی وزارت ارشاد و ایجاد بخش ویژه در جشنواره‌های هنری با موضوع مباهله و حمایت از تولیدکنندگان آثار موسیقی، تجسمی و سینمایی نیز در دستور کار این وزارتخانه  قرار دارد.