وزیر فرهنگ در روزنامه امروز ایران در یادداشتی نوشت: دولت مردمی آیت‌الله رئیسی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به راهبرد و رویکرد گرم، انبساطی، تعاملی، انشراحی،اعتمادآفرین و رابطه متعهدانه دوسویه با همه مردم و با همه اهالی فکر و فرهنگ و هنر، ملتزم و متعهد است و تلاش می‌کند روحیه مردمی‌بودن و تفکر مردمی زیستن را پیشانی‌نوشت و سرلوحه کار خودش قراردهد و در همه شئون مدیریتی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به این رویکرد و شعار پایبند باشد.

به گزارش شبکه خبری ساراپرس،متن یادداشت محمدمهدی اسماعیلی به شرح زیر است:

دولت مردمی آیت‌الله رئیسی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به راهبرد و  رویکرد گرم، انبساطی، تعاملی، انشراحی،اعتمادآفرین و رابطه متعهدانه دوسویه با همه مردم و با همه اهالی فکر و فرهنگ و هنر، ملتزم و متعهد است و تلاش می‌کند روحیه مردمی‌بودن و تفکر مردمی زیستن را پیشانی‌نوشت و سرلوحه کار خودش قراردهد و در همه شئون مدیریتی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به این رویکرد و شعار پایبند باشد.

جامعه ایران هم یک جامعه پویا، به هم پیوسته، همدل،همدما، همگرا و دارای ریشه‌های مشترک اعتقادی، هویتی و معرفتی و یک جامعه گرم و زنده است؛ جامعه‌ای که در دنیا مشهور به صفات پاک متعددی از جنس عاطفی بودن، مهمان‌نوازی،پاکدامنی، خوش‌اخلاقی، جوانمردی، فتوت، مروت و اخوت است. جامعه ایرانی جامعه ای پویا و مانا و دارای یک هویت ملی مشترک است؛ بطوری که مردم ایران با غمهای هم ناراحت و با شادی یکدیگر شادمان و از موفقیت هم خوشحال می‌شوند.
طی روزهای اخیر در کنار حماسه معجزه گون، بی‌نظیر، بی بدیل و میلیونی اربعین حسینی که قابل مقایسه با هیچ رویداد مردمی دیگر در جهان نیست، شاهد دو رویداد دیگر در ایران اسلامی بودیم که این همدلی مردم و  همبستگی و وحدت ملی را به رخ کشاند.
یکی از این دو رویداد، درگذشت تلخ یکی از دختران این سرزمین بود که موجب تاثر اقشار مختلف مردم و مسولین مردمی  شد و هر ایرانی با هر جایگاهی سعی کرد به نحوی با خانواده این دختر هم‌وطن کرد همدردی کند.
رییس جمهور مردمی هم همراه با سایر مسئولان ضمن ابراز تأسف از این رخداد ناگوار، با خانواده این مرحوم ابراز همدردی کردند و به آنها قول دادند که پیگیری مجدانه ای از این ماجرا خواهند داشت. چنین رویکرد و رویه وحدت آمیزی میان مردم و مسئولان شایسته ستایش است.
دومین رویداد مردمی که جلوه ای دیگر از همبستگی مردمی ایرانیان را به رخ دنیا کشاند، استقبال پرشور و شادی میلیونها ایرانی دل‌شاد از پیروزی ورزشکاران غیورشان در مسابقات جهانی کشتی بود.
هر دو رویداد در کنار پدیده باشکوه و با عظمت اربعین و حضور چندین میلیونی ایرانیها، از آثار وحدت ملی در کشوری است که روحی زنده و پاینده در کالبد جامعه اش جاری و ساری است، جامعه ای که تاریخ و هویت فرهنگ عریق و  عمیقی دارد و در رویدادهای مختلف این فرهنگ به  موضع مشترک ملی منجر می‌شود.
کرد، لر، ترک ،بلوچ، عرب، ترکمن و فارس همه زیر  چتر بزرگی به نام ایران به عناصر هویت ساز سرزمین مادری خود افتخار می کنند که با خوشحالی جوانان شان خوشحال می شوند و با سوگ شان، سوگوار و غمناک خواهند بود.
اما در مقابل شکوه هم‌دلی و همبستگی ملت ایران، بدخواهان قلیل و کینه توز این مردم در هر موضوعی تلاش می کنند با دروغگویی و نفرت پراکنی، جامعه را دچار اختلاف و دو دستگی و شکاف کنند و به زعم باطل خودشان میان حاکمیت و مردم فاصله ایجاد کنند و برای تحقق این اهداف پلید خود از تمام امکانات دنیای غرب نیز استفاده می کنند.
در ماجرای غم‌بار خانم امینی، در کنار همدردی و همراهی رئیس‌جمهور و مسئولان، بدون تردید مسیر قانونی کشف هر نوع غفلت و سهل‌انگاری با دستور ویژه رییس جمهور طی خواهد شد؛ اما زمانی‌ که ابعاد مختلف این مسأله هنوز روشن نشده و ابهامات رفع نشده است، دشمنان ملت ایران ناجوانمردانه از واژه ها و مطالب غیرواقعی و دروغ در اخبارشان استفاده می کنند تا موجب تحریک مردم شوند و متاسفانه عده‌ای از رسانه‌ها و چهره‌ها هم در داخل با این اخبار دروغ و جوسازیها همراه می‌شوند.
خوشبختانه ملت ایران به خوبی به این مسئله آگاه هستند که این عده قلیل در فضای مجازی، نیت خیرخواهانه و صادقانه نسبت به مردم ایران و کشور ایران و تمامیت ارضی ایران ندارند.
افتخار می کنیم در جامعه ایرانی، رنگین کمان اقوام و مذاهب و گویش ها و زبانها در کنار هم با مهربانی و عاطفه و همدلی زندگی می کنند و مسلما جریان‌سازی تفرقه‌اندازانه جماعتی مزدور هیچ‌ خللی بر انسجام و وحدت ملی ایران وارد نخواهد کرد و همه مردم ایران زیر یک پرچم که همان پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران است، وحدت خود را مثل همیشه به دشمنان ملت نشان خواهند داد.
در پایان یادآوری می کنم مجموعه‌های بسیاری شب و روز در حال خدمت به مردم هستند و خدمتگزارانی در لباس نیروهای انتظامی بصورت شبانه روزی به مردم و کشور خدمت می‌کنند نباید به بهانه حادثه ای، مورد هجمه قرار داد. دوستان ایران عزیز و مقتدر بدانند بدخواهان در پس تضعیف، نیروهای نظامی و انتظامی به چیزی جز آرزوی سیاه خدشه در یکپارچگی ملت و کشور نمی اندیشند.
بزودی گزارش نهایی در خصوص فوت خانم امینی منتشر خواهد شد و اگر فرد یا افرادی قصور و غفلتی داشته اند قطعا و حتما طبق قانون و بدون اغماض با آنها برخورد خواهد شد.
دولت مردمی ،برخاسته از عواطف و رای مردم و در کنار مردم است.