قائم‌مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی از برگزاری دومین مراسم تجلیل از مفاخر و چهره‌های ماندگار میراث فرهنگی در خردادماه جاری خبر داد.

به گزارش ساراپرس، قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی در نشست با مدیران پایگاه‌های میراث ملی و جهانی که به مناسبت اختتامیه هفته میراث فرهنگی در بم برگزار شد، حضور یافت.

علی دارابی در ابتدای این نشست به تبیین برنامه‌ها و مسائل پیشروی وزارتخانه پرداخت. تصویب کلیات لایحه‌ اهداف و وظایف وزارتخانه در کمیسیون فرهنگی مجلس، برنامه هفتم توسعه کشور، ابلاغ سند چشم‌انداز ۱۰ ساله‌ وزارتخانه طی هفته‌های آتی، لزوم برگزاری مرتب جلسات انجمن میراث فرهنگی به ریاست عالی‌ترین مقام سیاسی دولت در تمام سطوح تقسیمات کشوری و آغاز به کار انجمن خیرین میراث فرهنگی در هفته‌های پیش‌رو، برگزاری دومین مراسم تجلیل از مفاخر و چهره‌های ماندگار میراث فرهنگی در خرداد ماه سال جاری، لزوم مشارکت فعال در تدوین سند ملی میراث فرهنگی کشور و برگزاری دومین دوره جشنواره تولیدات چندرسانه‌ای میراث فرهنگی از جمله مواردی بود که توسط قائم مقام وزیر تشریح و تبیین شد.
در ادامه، دارابی به لزوم اجرای دقیق نظام نامه‌ پایگاه‌ها پرداخت که در ماه‌های اخیر ابلاغ شده است.
پرداخت و تدوین زمان‌بندی رویدادها و مناسبت‌ها به تفکیک هر پایگاه، بهره‌مندی از ظرفیت مسئولیت‌های اجتماعی نهادهای اقتصادی، اهمیت شوراهای راهبردی در پیشبرد اهداف پایگاه، بهره‌مندی از ظرفیت‌های قانونی و حقوقی مانند آیین‌نامه حفاظت و لزوم برگزاری شوراهای تأمین با موضوع میراث فرهنگی از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست است.
بررسی نقش و جایگاه بالای کارگاه‌های آموزشی در بالابردن بهره‌وری نیروی انسانی پایگاها، اهمیت روایتگری و جهاد تبیین بالاخص به نسل جوان، اهمیت تهیه پلان مدیریت جامع برای هر پایگاه، تعیین نسبت پایگاه‌ها با زیست‌بوم و توسعه جوامع محلی، اهمیت شبکه‌سازی پژوهش و انتقال تجربیات فی‌مابین پایگاه‌ها و اهمیت تدوین پیوست‌های گردشگری جهت نظام‌مند شدن این حوزه، از دیگر موضوعاتی بود که اشاره شد.
قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی در پایان ضمن تاکید بر نظارت‌های مستمر میدانی، به لزوم تعیین اولویت‌های هر پایگاه برای سال‌های ۳-۱۴۰۲ پرداخت و تأکید کرد: نظام ارزیابی عملکرد و تشویق در هر پایگاه برای بالابردن انگیزه همکاران پایگاه‌های میراث ملی و جهانی از وظایف اصلی مدیران پایگاه‌هاست.