آخرین وضعیت پاتوق‌های معتادین متجاهر شهر تهران ، با حضور اعضای شورای شهر و ستاد مبارزه با موادمخدر مورد بازدید قرار گرفت.

به گزارش ساراپرس، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران احمد احمدی‌صدر مدیر عامل سازمان رفاه ، خدمات و مشارکت های اجتماعی با ذکر این خبر افزود : دراین بازدید که از ساعت ۲ الی ۴ صبح روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت با حضور علیرضا نادعلی، سیدمحمد آقامیری، سود نجفی، زهرا شمس‌احسان از اعضای شورای اسلامی شهر تهران و مصطفی هادی‌زاده دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران انجام شد، از پاتوق معتادین متجاهر در محله‌های شوش، کوچه اوراقچی ها،کوهسنگی و مراکز یاور شهر یک (افراد بالای ۶۵ سال) و یاور شهر ۲ (افراد پایین ۱۸ سال) بازدید و آخرین روند جمع آوری و سازمان‌دهی این افراد مورد بررسی قرار گرفت.

دبیر قرارگاه اجتماعی شهر تهران تشریح کرد : پیش از آغاز قرارگاه اجتماعی شهر تهران ، تمامی این محله‌ها مملو از معتادین متجاهر از هر سن و جنسیتی بود که در کنار بحث اعتیاد ، معضلی بر ناامنی و ایجاد مأمنی برای سایر بزهکاری‌ها گردیده بود که با شروع کار این قرارگاه و تعامل و همکاری دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط، در بازه زمانی نزدیک به سه ماه تمامی این اماکن تقریبا عاری از هرگونه معتاد متجاهری شده است.

وی افزود : شهرداری با ایجاد ظرفیت‌های پذیرش این افراد با همکاری سایر نهادهای ذیربط عضو قرارگاه اجتماعی تهران گام مستحکمی در تغییر چهره شهر و ساماندهی به این قشر آسیب نهاده است، اما گاهاً وجود خلع‌های قانونی در برخی موارد همچون ساماندهی معتادین متجاهر غیر تبعه ایرانی که منع قانونی نگهداری دارند را از جمله این موانع برشمرد.

دبیر قرارگاه اجتماعی شهر تهران در ادامه این بازدید افزود: ۵۰-۶۰ درصد افرادی که وارد این مراکز می شوند فاقد مسکن و خانواده هستند و روز به روز شاهد افزایش این تعداد به دلیل مهاجرت به پایتخت و در نتیجه افزایش تعداد معتادین شهر هستیم.
احمدی‌صدر در پایان با اشاره به کاهش سن اعتیاد به زیر ۱۸ سال و افزایش این تعداد در سال‌های اخیر افزود : بعلت سن کم این افراد توسط کمپ‌ها پذیرش نمی شوند، لذا در این بازدید مقرر شد مدل و راهکاری جهت بازپروری و توانبخشی برای نوجوانان زیر ۱۸ سال تدوین و اجرایی شود .