کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به این که ایران به نسبت دیگر کشورهای منطقه سلاح کمتری خریده، گفت که امنیت پایدار ایران با خرید سلاح نبوده و این امنیت در ابعاد دفاعی و داخلی از امنیت هر کدام از کشورهایی که سلاح بیشتری خریده‌اند بالاتر است.

به گزارش سایت خبری ساراپرس؛ جعفر قنادباشی بعدازظهر امروز در جمع دانشجویان خارجی، سفرا و رایزنان فرهنگی حاضر در جشنواره فرهنگ ملل که در دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) برگزار شد، اظهار داشت: امنیت پایدار ما با خرید سلاح تأمین نشده است. شما لیست خرید سلاح‌های کشورهای منطقه از دنیای غرب را نگاه کنید. ببینید که بحرین، عربستان و امارات طی این ۴۰ سال چقدر سلاح خریده‌اند و بعد میزان خرید سلاح این کشورها را با جمهوری اسلامی ایران مقایسه کنید.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از عراق هم که درگیر جنگ‌های داخلی بوده، کمتر سلاح خریده است، گفت: با این حال امنیت ما در ابعاد دفاعی و داخلی از امنیت هر کدام از این کشورها بالاتر است. امنیت و توان دفاعی که آمریکا را به مبارزه دعوت می‌کند.

قنادباشی با ذکر اینکه حضور منطقه‌ای مبتنی بر مردم را پایه‌گذاری کردیم، اضافه کرد: در واقع یکی از تزهای دفاعی ما این است که با ملت‌های منطقه دوست شدیم و با حضور منطقه‌ای خود امنیت پایدار را برای کشور تأمین کردیم. این تز دفاعی بسیار مهم که در ایران به‌کار گرفته شده، توسط بعضی از دانشگاهیان شناخته شده و متاسفانه توسط بخشی از دانشگاهیان هم در کشور شناخته نشده و به دانشجویان هم شناسانده نشده است.

وی ادامه داد: همین حضور منطقه‌ای و دوستی با ملت‌های منطقه که این جشنواره یکی از تجلیات آن است، موجب شده که امروز شرکت‌های تسلیحاتی آمریکایی که هواپیمای جنگی و جنگنده‌‌ به عربستان می‌فروختند، دیگر خریدار نداشته باشند. در واقع به جای اینکه سلاح زیاد بخریم، با مردم منطقه دوست شدیم.

سوغات بایدن از سفر به خاورمیانه فروش سلاح است

این کارشناس مسائل بین‌الملل در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه امروزه دفاع درون مرزها تعریف نمی‌شود، گفت: آمریکایی‌ها برای دفاع از خودشان این تز را انجام می‌دهند، اما به ما می‌گویند دفاعتان را درون مرزهایتان تعریف کنید. در حالی که باید از آنها پرسید که ۴۵ پایگاه مهم آمریکا در همه کشورهای منطقه چکار می‌کنند؟

قنادباشی بادآور شد: هم اوباما، هم بوش و هم ترامپ یک جمله‌ای دارند که می‌گویند امنیت خلیج فارس امنیت ملی ماست و به این ترتیب وجود ۴۵ پایگاه نظامی در خاورمیانه را توجیه می‌کنند. در واقع الآن سرنوشت جیب یک آمریکایی به نفت خاورمیانه وصل شده است.

وی با اشاره به سفر روزهای آینده جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به منطقه خاورمیانه گفت: یکی از سوغات‌هایی که قرار است جو بایدن برای شب انتخابات میان‌دوره‌ای به آمریکا ببرد، این است که بگوید قراردادهای خرید سلاح با عربستان منعقد کردیم. ضمن اینکه به دنبال این است که در فضای ناشی از جنگ اوکراین تنش در منطقه پایین بیاید تا جریان فروش نفت تضمین شود.

منبع: تسنیم