خضریان گفت: باید اراضی و کشاورزان شناسنامه‌دار شوند تا مشخص شود محصول آلوده از کدام زمین در بازار ارائه می‌شود.

به گزارش سایت خبری ساراپرس؛ علی خضریان در تشریح نشست امروز صبح (دوشنبه ۲۳ خردادماه) کمیسیون اصل ۹۰ مجلس درباره کشت محصولات کشاورزی خوراکی با آبهای آلوده در کلانشهرها با حضور مدیران دستگاه‌های ذی ربط گفت: کشت محصولات کشاورزی با آب‌های غیر متعارف روز به روز رشد می‌کند و به مصیبتی در کلانشهرها تبدیل شده است اما متاسفانه دستگاه‌های متولی از جریان حاکم بر مصرف آب و مواد خوراکی بی اطلاع هستند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: در این جلسه قرار بر این بود که دستگاه‌های مربوطه از وزارتخانه‌های بهداشت، نیرو، کشاورزی، کشور و سازمان‌های استاندارد و حفاظت از محیط زیست گزارش مکتوب از میزان مصرف آب‌های آلوده در اراضی کشاورزی در سراسر کشور و کلانشهرها ارائه کنند. در نشست قبل گزارش قابل دفاعی از دستگاه‌ها ارائه نشد و تناقض آماری داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های ذی‌ربط هنوز نمی‌دانند چه میزان از سطح کشت در کشور با پساب آبیاری می‌شود، اظهار داشت: طبق گزارش‌های ارائه شده در استان تهران ۲۳۵ هکتار از اراضی زیر کشت با آب غیر متعارف آبیاری می‌شود.

این نماینده مجلس با اشاره به تناقض آماری گفت: وزارت جهاد کشاورزی از آبیاری ۲۶ هزار هکتار اراضی با آب‌های غیر متعارف خبر می‌دهد این در حالی است که وزارت بهداشت این آمار را ۱۹ هزار هکتار می‌داند. به هر حال کشت هر محصولی با این آب‌ها سلامتی جامعه را به خطر می‌اندازد؛ چه مصرف کننده چه کشاورزی که از این آب استفاده می‌کند.

خضریان با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وظیفه اندازه‌گیری استانداردهای محصولات کشاورزی پیش از عرضه در بازار را دارد، بیان کرد: برای این کار باید اراضی و کشاورزان شناسنامه‌دار شوند تا مشخص شود محصول آلوده از کدام زمین در بازار ارائه می‌شود.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی با انتقاد از عدم پاسخگویی مناسب و مستند دستگاه‌های مربوطه به مکاتبات کمیسیون درباره آبیاری اراضی کشاورزی با آب‌های غیرمتعارف گفت: مقرر شد دستگاه‌ها ظرف مدت ۱۰ روز آینده گزارش مکتوب از این موضوع در تمام استان‌ها ارائه کنند و نشستی اختصاصی با وزارتخانه‌های نیرو و کشور و سازمان برنامه و بودجه برگزار می‌شود.