فاز اول پروژه معرفی مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران با فناوری‌های نوین به‌مناسبت گرامی‌داشت سالروز ثبت این مجموعه فرهنگی‌تاریخی در فهرست آثار ملی کشور روز شنبه هفتم خرداد ۱۴۰۱ اجرا شد.

به گزارش ساراپرس، این مجموعه فرهنگی‌تاریخی ششم خرداد ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد تا همسو با دیگر بناهای ثبت ملی شده کشورمان، صیانت و حفاظت از داشته‌های تاریخی و فرهنگی موجود در آن به نحو مطلوب انجام شود.

به همین منظور عصر روز شنبه هفتم خرداد ۱۴۰۱ ویژه برنامه‌هایی مانند رونمایی مجازی از سند ثبتی این مجموعه، تور مجازی و پخش نماهنگ با عنوان «سرزمین مادران» که شعار امسال کاخ نیاوران نام‌گذاری شده است، اجرا شد.
همچنین در مراسم گرامی‌داشت روز نیاوران، فاز نخست پروژه معرفی این مجموعه فرهنگی‌تاریخی با فناوری‌های واقعیت افزوده (AR) و واقیت مجازی (VR) که با هدف استفاده از فناوری‌های نوین برای آشنایی گردشگران و مخاطبان با این مکان تاریخی و فرهنگی طراحی شده است، اجرا شد.
در ادامه مریم جلالی، مدیر کاخ نیاوران با حضور در کاخ موزه‌ها به موزه‌داران، راهنمایان و مراقبان آثار تاریخی هدایایی اهدا کرد و از زحمات آن‌ها برای معرفی، حفاظت و حراست از میراث‌فرهنگی کشورمان و خدمات‌رسانی مطلوب به گردشگران تشکرکرد.