ئیس اداره‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بیرجند از مرمت بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین پرده تغزیه شهرستان بیرجند متعلق به حسینیه کبابی‌ها خبر داد.

به گزارش ساراپرس، محمدعلی جنتی‌فر روز شنبه ۱۲ شهریورماه ۱۴۰۱ گفت: «پس از بازدید مدیرکل از حسینیه کبابی‌ها در ایام عزاداری سالار شهیدان امام حسین، پرده تعزیه از متولیان حسینیه تحویل گرفته شد و برای مرمت به کارگاه مرمت اداره‌کل منتقل شد.»

رئیس اداره‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بیرجند افزود: «مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال برای مرمت، جانمایی و قاب ویژه نصب در محل حسینیه تأمین اعتبار شد تا اقدامات کلی طی مدت ۴ ماه انجام شود.»
جنتی‌فر گفت:‌ «پرده تعزیه عاشورا که متعلق به حسینیه کبابی است در محله خیرآباد بیرجند قرار دارد. این اثر توسط استاد محمدحسین در سال ۱۳۳۸ هجری قمری بر روی پارچه کرباس با رنگ‌های گیاهی به‌صورت ترکیب نقاشی و مُهر اجرا شده است.»
او افزود: «در قاب‌های اطراف پرده مصراع‌هایی از ترکیب‌بند محتشم کاشانی چاپ شده است. این اثر دارای هفت تابلو است که صحنه‌های مختلف روز عاشورا تداعی می‌کند و به شماره ۱۱۹۰ در فهرست آثار ثبت ملی ثبت شده است.»